„Najważniejsze w życiu jest posiadanie dzieci.”
Robert G. Edwards

Pierwsze dziecko urodzone dzięki metodzie in vitro przyszło na świat w 1978 roku. Była nim Louis Brown, nazywana „dzieckiem z próbówki”. Dopiero po 32 latach od tego wydarzenia, w 2010 roku przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny Robertowi G. Edwardsowi, brytyjskiemu biologowi odpowiedzialnemu za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego. Przez te wszystkie lata pionier leczenia niepłodności był potępiany przez Kościół, podobnie jak lekarz który mu pomagał, Patrick Steptoe.

Niedługo po opracowaniu metody in vitro do stymulacji funkcji jajnika wykorzystywano prąd elektryczny, którym drażniono kanał szyjki macicy. W tym celu wykorzystywano specjalne urządzenie a kobietom zakładano elektrodę do kanału szyjki macicy. 


Pierwsze in vitro w Polsce

W Polskim społeczeństwie zapłodnienie pozaustrojowe to wciąż temat kontrowersyjny. Mimo to od przeprowadzania pierwszego udanego zabiegu in vitro minęło już ponad ćwierć wieku. 12 listopada 1987 roku w Klinice Ginekologii Akademii Ginekologicznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny Białystok) na świat przyszła Magda. Zabieg przeprowadził Marian Szamatowicz. Pierwsze zabiegi in vitro w Polsce były finansowane ze środków publicznych.